top of page
הרצאה.jpg

הרצאות

הקולנוע הוא כלי מרתק להיכרות עם הצדדים השונים של יפן.

במהלך ההרצאות, דרך שיח, מצגות וצפייה בקטעי סרטים, ניחשף אל היבטים חברתיים, תרבותיים והיסטוריים שאפיינו את יפן בעבר ומאפיינים אותה כיום. נלמד כיצד היוצרים והיוצרות רותמים את השפה הקולנועית כדי להעביר רעיונות שונים ולעורר דיון בסוגיות בעלות עניין. 

ההרצאות מתאימות למסגרות שונות: לקהל הרחב במגוון מוסדות, לאירועים פרטיים וביתיים, למפגשי העשרה במקום העבודה. 

אפשר לבחור ממגוון ההרצאות הקיימות ואפשר כמובן לבנות הרצאה בהתאמה ספציפית לתחומי עניין, סוג האירוע וקהל היעד. 

ניתן לקיים הרצאה בודדת או להזמין סדרת הרצאות.

אשמח לפגוש אתכן ואתכם!

מיטל

משפחה שכזו

הצצה לתא המשפחתי היפני בראי הקולנוע

העיסוק בתא המשפחתי שב ועולה בקולנוע היפני לאורך השנים, וזוכה להתייחסות מיוחדת בשנים האחרונות. סרטים אלו מאפשרים 'להיכנס' אל הבית היפני, להתוודע ליחסים בין בני המשפחה ולתהות על מקומו של האינדיבידואל בתוכה. נכיר יחד משפחות יפניות מגוונות: את חלקן חיבר קשר הדם, חלקן התהוו מתוך הצטברות של חוויות משותפות, יחסי קרבה בלתי צפויים או מתוך בדידות. נחשף לא רק לנרטיבים המציגים מורכבויות משפחתיות אלא גם לשפה הקולנועית הייחודית של הבימאים השונים, לאופן בו מובעת אינטימיות משפחתית וגם ריחוק, ולקשר שבין קולנוע לבין המציאות החברתית ביפן.   

משפחה שכזו.jpg
Happy Boy

הומור יפני- יש חיה כזאת?

על הומור בקולנוע היפני

הומור זו צורת תקשורת אוניברסאלית. כולנו צוחקים, לא משנה היכן אנחנו חיים, אבל הומור הוא גם תלוי חברה ותרבות. אחד הדימויים הבולטים של החברה היפנית הוא של חברה חמורת סבר, השומרת על מערכת כללים דקדקנית, חובבת מדים ומקפידה על יחסים היררכיים נוקשים. בתוך עולם שכזה, האם יש מקום להומור ולצחוק? האם יש חשיבות לאי רצינות? האם היפנים אוהבים לצחוק? מה מצחיק אותם?
בחלקה הראשון של ההרצאה נבקר בעולם ההומור היפני שנחשב למיוחד ושונה בעיניים מערביות. נגלה מהו הומור יפני ומהם סוגי הקומדיה היפנית, נשאל מה התפקיד החברתי של ההומור והאם היפנים מסוגלים לצחוק על עצמם ועל ההרגלים שלהם. בחלקה השני של ההרצאה נתמקד בביטויים של הומור בקולנוע היפני: נראה כיצד משלבים הומור בז'אנרים שונים, נחשף לסיטואציות קומיות מגוונות ונכיר יחד מאפיינים בולטים של ההומור בקולנוע היפני.

50 גוונים של ארוטיקה

ארוטיקה בקולנוע היפני 

עולם האמנות היפני עשיר בדימויים ובמוטיבים ארוטיים אשר שולחים אותנו הצופים אל גילויים מסקרנים של מסורת ארוטית רבת פנים.

בהרצאה נחשף תחילה אל ביטויים שונים של ארוטיקה כפי שמתגלים בעולם הדת, התיאטרון והאמנות. נגלה את שורשי הארוטיקה בממלכת האלים והמיתולוגיה, נכיר את הגוונים הארוטיים של תיאטרון הקבוקי, נטעם מהאמנות הארוטית של "ציורי האביב". לאחר מכן נצא למסע בין סרטים נבחרים מתקופות שונות ונגלה כיצד מתגלמת אסתטיקה של ארוטיקה בקולנוע היפני. נתוודע לסרטים בהם הארוטיקה היא תמה מרכזית ולאחרים בהם היא "מככבת" רק בסצנות מסוימות, או כאלו הרומזים עליה בעדינות.

ארוטיקה.jpg
הירושימה 1.JPG.jpg

ביום של הפצצה

בבוקר ה-6 באוגוסט 1945 הטילה ארצות הברית את פצצת האטום על הירושימה. שלושה ימים לאחר מכן, ב-9 באוגוסט, הוטלה פצצה גרעינית נוספת על העיר נגסקי. כך נפתח עידן חדש בתולדות האנושות.

בשנות ה-50, עם סיום הצנזורה הקפדנית של הכיבוש האמריקאי, החל הקולנוע היפני לחקור את המשמעויות השונות הנלוות לפצצת האטום. נתוודע לאופני ההתמודדות של הקולנוע עם הפצצה והשלכותיה דרך ז'אנרים שונים ונבחן אילו אמצעי מבע קולנועיים רותמים היוצרים השונים לגילום הפצצה. נחשף לתפקיד הסרטים הללו בבניית זיכרון קולקטיבי ונראה כיצד תחושת השבר הקשורה לפצצה מהווה כר פורה לעיסוק במגוון סוגיות חברתיות.  

פצצת האטום בקולנוע היפני

טובלים על המסך 

בתי המרחץ בקולנוע היפני

הרחצה באונסן ובסנטו (בתי מרחץ ציבוריים) ביפן, נחשבת לפעילות מרגיעת גוף ונפש, בעלת אופי אינטימי וקהילתי כאחד. הטבילה במים החמים היא דרך חיים יפנית ארוכת שנים, ויש בה כדי ללמד על האחווה בין האדם לטבע ועל אחוות העירום בין אדם לרעהו. 
בחלקה הראשון של ההרצאה נצלול אל המאפיינים ההיסטוריים, הדתיים, החברתיים, האסתטיים והאמנותיים של בתי המרחץ. נגלה מה יש ברחצה באמבט המשותף שמסב הנאה לטובלים ומעורר השראה ליצירה. 
בחלק השני נתוודע ליצירות קולנועיות אשר נותנות ביטוי לנוכחות הפיזית של בית המרחץ המייצרת קרבה, לנוכחותו הסמלית המרמזת על משמעויות אישיות וחברתיות ולהשפעתו על פעולותיהן של הדמויות.

אונסן.jpeg
bottom of page